Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Międzynarodowy spływ Nysą Łużycką - są wolne miejsca!
0

Międzynarodowy spływ Nysą Łużycką - są wolne miejsca!

Rok 2018 jest samorządowym Rokiem Rzeki Odry. Jest to rok, w którym wiele się dzieje wokół Odry i jej dorzecza. Za nami pierwszy eko-ultramaraton odrzański, a przed kolejne akcje, do których dołączają liczne organizacje. Tym razem z okazji Roku Odry chcemy pokazać, że rzeka nie ma bez granic. Reprezentujemy różne organizacje społeczne działające na terenie Czech, Niemiec i Polski. Naszym głównym celem jest ochrona środowiska. Pomimo, że nasze państwa oddzielone są granicami, udowadniamy poprzez nasze działania, że rzeki, które nas dzielą, mogą i powinny być rzekami bez granic. Świętujmy rok Odry płynąc kajakami wzdłuż linii łączącej trzy kraje - od Hradka nad Nisou w Czechach, przez Zgorzelec i Goerlitz, po Eberswalde, Gryfino i Szczecin. Na trasie, a raczej na spływie, będziemy spotykać się z mieszkańcami i turystami, dla których Odra i jej dopływy są ważne. Z pomocą ekspertów będziemy opowiadać o naszej wspólnej rzece i zastanawiać się nad jej przyszłością. Odra - rzeka graniczna, sama jest uwięziona w granicach wytyczonych wałami, szlakami żeglownymi, zabudową. Odra jednak przede wszystkim łączy - jak krwiobieg spaja ekosystemy w swoim dorzeczu, od źródeł w Sudetach po ujście poprzez Zalew Szczeciński do Bałtyku. Łączy bliskie i odległe miasta, regiony w Czechach, Niemczech i Polsce. Odra nie jest w całym swoim biegu naturalną rzeką. Od wieków była regulowana, obwałowana i przystosowana do spławiania drewna. Na wielu odcinkach odzyskała jednak naturalny charakter i ponownie rozwinęły się ostoje dzikiej przyrody. Naturalna rzeka nie ma granic. Rytm corocznych niżówek i wezbrań zapewnia bogactwo nadrzecznych ekosystemów. To właśnie źródło bioróżnorodności obszarów mokradeł, łęgów i łąk w jej dolinie.

Świętuj razem z Odrą! Chcesz dołączyć do obchodów Roku Odry - Rzeki bez granic? Zapisz się na jeden ze organizowanych przez nas spływów, lub zorganizuj własny na dowolnym fragmencie Odry lub jej dopływów!

Spływy kajakowe:
Odcinek I 18.05 (jednodniowy spływ!) Hradek nad Nisou (Czechy) - Radomierzyce (Polska) Organizator: (Fundacja RT-ON) Kasia Czupryniak, ekolożka, działaczka społeczna, email: czu.kasia@gmail.com . Oprócz spływu będzie też zorganizowana akcja sprzątania brzegów Nysy Łużyckiej. Na zakończenie zapraszamy na ekologiczny piknik zarówno uczestników spływu jak i mieszkańców. Piknik będzie połączony z warsztatami dotyczącymi ratowania oceanów, mórz i rzek przed zaśmieceniem, które poprowadzę.
Uwaga! 18 maja jadę skoro świt  samochodem na spływ. Mam 4 wolne miejsca.  Zapewniam też powrót. Kajaki też są free oraz piknik i jedzonko po spływie :-) Kontakt: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697092978 .

Odcinek II 19.-21.5. Kanał Finow / Stara Odra. Organizator: ALNUS e.V.: http://www.alnus-eberswalde.de/
Odcinek III 31.5.-3.6. Dolna Odra. Organizator: Koalicja Ratujmy Rzeki – KKR: http://www.ratujmyrzeki.pl/
 

... a tak to wyglądało w zeszłym roku. Nysa Łużycka na tym odcinku czasami przypomina rzekę górską!
Ten wpis czytano 593 razy.
Odsłon: 267959
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Listopad 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »