Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Ekogwiazdy z Henrykowa
0

Ekogwiazdy z HenrykowaNiezwykłe gospodynie z Henrykowa eko – gwiazdami Uwagi!
Patchworkowe narzuty, kapy i dywaniki. Wszystkie wykonane ręcznie, na szydełku, w dodatku bardzo kolorowe: takie cuda ze starych ubrań potrafią stworzyć kobiety z Koła z Gospodyń Wiejskich w Henrykowie, sekcja Pudle. To one zostały eko – gwiazdami i wystąpią w specjalnym reportażu TVN Uwagi! Zobacz przysłany na konkurs film !

Pod koniec kwietnia TVN UWAGA zaprosiła widzów, którzy starają się żyć ekologicznie, do konkursu „Re-Konstrukcje, czyli drugie życie śmieci”, inspirowanego ideą upcyklingu, polegającego na zmienianiu z pozoru bezużytecznych odpadów w przedmioty użytkowe, a nawet dekoracyjne. Przyznajemy, pomimo tego, że wudzowie kuszeni byli wyjątkowo atrakcyjną nagrodą główną – występem w specjalnym odcinku Uwagi! – organizatorzy nie spodziewali się aż takiego odzewu. Zainteresowanie udziałem w „Re – konstrukcjach” było tak duże, że zdecydowano się na przedłużenie czasu na nadsyłanie prac. W efekcie do konkursu stanęła prawie setka ekologów: od przedszkolaków, którzy przysłali urocze ludziki, wykonane z kartonów i butelek po profesjonalnych artystów, zachwycających nas fenomenalną biżuterią czy rzeźbami.

Jednak mimo że konkurencja była ostra, to właśnie one – fenomenalne gospodynie domowe z Henrykowa - zostały eko – gwiazdami. Filmik, który przysłały wzbudził w Jury (TVN Uwaga, zycierzeczy.pl, ulicaekologiczna.pl i cycling-recycling.eu /Dominik Dobrowolski/) prawdziwy zachwyt.

- Zajmujemy się recyklingiem od trzech miesięcy i wesoło się przy tym bawimy – opowiada jedna ze zwyciężczyń. Kapy, narzuty i dywaniki są wykonywane ręcznie, wyłącznie przy użyciu pozostałości ze starych ubrań. Powstają z nich patchworkowe cuda. – Ale jest to bardzo pracochłonne – przyznaje kolejna mieszkanka Henrykowa, która swoją kapę robi na szydełku. Praca idzie jednak świetnie. Kobiety zawsze pracują razem, czas umilają im rozmowy i… muzyka na żywo. Zapewniają ją ich dzieci, które śpiewają i grają na gitarach.

Utalentowanym ekolożkom z Henrykowa organizatorzy konkursu gratulują, widzów TVN Uwaga już teraz zapraszamy na poświęcony im reportaż! O terminie emisji będzie informować TVN Uwaga na stronie: uwaga.tvn.pl/

Jako, że konkurencja była naprawdę ostra a poziom prac bardzo wysoki – jury postanowiło przyznać też kilkanaście wyróżnień. Oto autorzy wybranych prac:

1. Koło Gospodyń Wiejskich Sekcja Pudle w Henrykowie. Dywany i kapy wyplecione ze starych ubrań. (ZWYCIĘZCY)

2. Barbara Czerner. Zdjęcia torebek wykonanych z zawleczek z puszek aluminiowych po napojach. (wyróżnienie)

3. Andziak Dominika, Wąsowska Marlena, Królak Sergiusz, Mękal Damian we współpracy z wychowawcą, Beatą Nowak. Zespół Szkół Ponadginazjalnych im. I. J. Paderewskiego. Sposób na drugie życie książek. (wyróżnienie)

4. Marlena Filas. Strój jeża na bal karnawałowy. Materiały użyte to: stara zasłona i resztki materiału futerkowego, resztki otuliny do ocieplenia rur. (wyróżnienie)

5. Ewelina Sroka / FOLIKLO /. Bikeosh to twór do roweru, na ramię lub gdzie kto wymyśli. Torba w swej konstrukcji dopasowana jest do wymiarów najczęściej używanych koszyków rowerowych. Wykonana ze starej plandeki samochodowej. (wyróżnienie)

6. Kamila Rogaczewska, Marta Teneta, Małgorzata Jurga. Drugie życie żarówek i świetlówek. Kwietnik w starej walizce.(wyróżnienie)

7. Grażyna Karpińska. Torebki wykonane z odpadów foliowych

8. Katarzyna Markiewicz. Praca wykonana z plastikowych opakowań po produktach spożywczych. (wyróżnienie)

9. Katarzyna Magdziak. Wiklina papierowa. (wyróżnienie)

10. Magdalena Czapiewska i Karol Murlak. Klapki prysznicowe, których podeszwy wycięto z zużytych opon samochodowych. Przyjemną fakturę podeszwy zawdzięczają wygładzonym o asfalt bieżnikom opon.(wyróżnienie)

11. Marcin Lubański. Komoda wykonana z papieru a konkretnie z 20000 rurek z papierowej wikliny oraz gazecianej maty.(wyróżnienie)

12. Marek Gajda. Szklanki - wykonane poprzez odcięcie części butelek oraz podstawki/tacki wykonane przez stopienie butelek w specjalnym piecu.(wyróżnienie)

13. Marta Kowalczyk. Doniczki ze starych monitorów komputerowych.(wyróżnienie)

Wszystkie wymienione osoby otrzymają od TVN UWAGA ekologiczne torby na zakupy.

Ten wpis czytano 2746 razy.
Odsłon: 287192
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Luty 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829     
zobacz wszystkie wpisy »