Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Zapraszam na Recykling Rejs!
4

Zapraszam na Recykling Rejs!

Moim celem jest nagłośnienie problemu zanieczyszczenia polskich rzek i konieczności wspólnej troski o ich czystość. 1 sierpnia ruszam na kolejną wyprawę z misją na "Recykling Rejs". Tym razem przesiadam się z roweru na kajak. Szlak odrzański Wrocław- Szczecin pokonam kajakiem w trzy tygodnie. Po drodze kilkanaście spotkań z młodzieżą w miejscowościach leżących nad Odrą. W miastach będę organizować lokalne akcje sprzątania brzegów rzeki, konferencje prasowe nt. problemu zaśmiecenia rzek i konieczności recyklingowania i odzyskiwania opakowań.

Miliony sztuk butelek, worków i innych śmieci pływa w polskich rzekach i jeziorach. Zostawiają je turyści, wędkarze i okoliczni mieszkańcy. Nasze wody stają się zaniedbane i zaśmiecone, a ludzie mieszkający w pobliżu nie mogą z nich korzystać. Jak możemy to zmienić? Poprzez powszechną edukację, skuteczne egzekwowanie prawa i budowanie odpowiedzialności za „Małe Ojczyzny”. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii „Homo Homini” wynika, że 84% Polaków uważa nasze rzek za zaśmiecone. Opinia ta dotyczy zarówno brzegów, jak nurtu polskich wód. Szczególnie po wakacjach, gołym okiem widać, że pływa w nich tysiące butelek, worków i innych przedmiotów, pozostawionych przez turystów, wędkarzy, a nawet osoby mieszkające w pobliżu zbiorników wodnych. Znaczna większość z nas (ponad 70%) spotyka się nad polskimi rzekami z butelkami i naczyniami plastikowymi, ponad 42% z szklanymi opakowaniami, zaś prawie 35% z foliowymi. Widoczne są także opakowania papierowe (24%) oraz aluminiowe (22%), nie mówiąc o odpadkach spożywczych (12%), złomie (6%), niedopałkach papierosów (5%), a nawet sprzęcie AGD (3%), starych meblach (3%), czy całych workach ze śmieciami (3%). Zgodnie z informacją Centrum Informacji o Środowisku, stan wody w rzekach Polsce jest coraz lepszy z wyraźną tendencją wzrostową. Wiąże się to z uruchamianiem nowych oczyszczalni ścieków. Wzrasta natomiast ilość śmieci (zużytych opakowań) – stanowiąc coraz groźniejszy problem dla m.in. rzecznych ekosystemów. Stąd pomysł cyklicznych akcji Recykling Rejsów promujących postawy ekologiczne Polek i Polaków w zakresie ochrony polskich rzek przed odpadami. Pierwszy rejs po Odrze. Kolejne: Wisła, Warta, Bug i Narew.

Zapraszam: Dominik Dobrowolski, www.cycling-recycling.eu, kom.697 092 978

Ten wpis czytano 1278 razy.
Zakładam stronę recyklingrejs.pl. Tam będzie relacja z tej i kolejnych wypraw. O wszystkich moich działaniach można też poczytać na www.cycling-recycling.eu :-)
Zapraszam!
Dominik Dobrowolski - Czwartek, 24 Marzec 2011 21:09
Czy będzie gdzieś relacja z wyprawy?
Joanna - Wtorek, 08 Marzec 2011 15:01
Cześć, dzięki za poparcie. Krajobrazowo Prosna ładniejsza od Odry ( w dużej części regulowanej), którą spływam. Tam naprawdę wystarczy Twoje dobre słowo, ale jak możesz porozsyłaj tą informację do kogo możesz, wrzuć na strony www, etc... . Ten blog na ekologia.pl to tak na prośbę strony, generanie prowadzę własną stronę www.cycling-recycling.eu i jak będziesz miał pytania korzystaj z adresu: dominik@eko.org.pl .
Pozdrawiam
Dominik
Dominik Dobrowolski - Środa, 02 Marzec 2011 08:42
Strzał w dzisiątkę.Inicjatywa ze wszech miar pożyteczna i godna poparcia.Z racji mojego hobby,bywam nad Prosną poniżej miasta.Widok przerażający.Powiedz,kogo tym zainteresować i jak.Pozdrawiam.
meggik - Wtorek, 01 Marzec 2011 22:03
Odsłon: 266809
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Listopad 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »