Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Świeć przykładem
0

Świeć przykładem

Świeć przykładem


mala fotka

Tej jesieni ruszam z nowymi "śmieciowymi i energetycznymi" akcjami. W sam raz na coraz krótsze dni wymyśliłem akcję, która może trochę :-) rozświetli głowy i serca, a  i wzrośnie po niej nieco świadomość eko. Przyszły mi do głowy hasło i logo:  "Świeć przykładem". Pomysł, jak zawsze prosty :-). Cykl akcji ze zbiórką zużytych świetlówek i jarzeniówek, i rozdawaniem energooszczędnych świetlówek, jarzeniówek i LEDów. W akcji  przemycam dwa edukacyjne wątki: (1). oczywiście zbiórka i edukacja, że trzeba zbierać świetlówki, (2). promocja oszczędzania energii.  Może razem zorganizujemy tą akcję w Twojej firmie, szkole czy gminie?
 
Dwa słowa o świetlówkach:
Po zużyciu to odpady niebezpieczne (zaliczane do zsee). Zawierają opary rtęci i rtęć w luminoforze. Ludzie powinni to wiedzieć, przed ich wyrzucaniem i rozbijaniem w śmietnikach, co czynią nagminnie niestety. Rtęć przedostaje się do środowiska, a jakie są tego zdrowotne konsekwencje, to zapewne wiesz.
 
Technloogia recyklingu świetlówek w Polsce jest już dostępna. Ale, aby była stosowane zużyte świetlówki muszą być one zwyczajnie zbierane (bezpiecznie). Technologia jest taka. Zużyte lampy (kompakty, świetlówki liniowe) w zakładzie przetwarzania rozdrabniane są za pomocą kruszarko - przesiewarki, która rozdziela pokruszony materiał na trzy frakcje: stłuczkę szklaną, części metalowe i pył fluorescencyjny (luminofor), w którym zawarte jest 95-97% rtęci.Stłuczka szklana i części metalowe zawierają minimalne ilości rtęci mogą być ponownie wykorzystane lub bezpiecznie składowane. Następnie dopiero luminofor z filtra poddawany będzie w zakładzie recyklera końcowego (np. Philips Lighting Poland SA - Piła) procesowi destylacji w temperaturze do 600 stopni w specjalistycznych instalacjach. Rtęć po powtórnej destylacji wykorzystywana jest do produkcji nowych świetlówek, aluminiowe końcówki kierowane są do ponownego przetworzenia, a  luminofor gromadzony jest w oddzielnych pojemnikach z przeznaczeniem do późniejszego powtórnego wykorzystania w produkcji nowych lamp.
 
 
Zapraszam do współpracy
 
Dominik Dobrowolski
dominik@cycling-recycling.eu
697 092 978
Ten wpis czytano 2187 razy.
Odsłon: 261547
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Październik 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »