Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Stop CO2 - Rusz się!
0

Stop CO2 - Rusz się!

Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. W związku z rozpoczęciem polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego dopiero w Brukseli. Jadę pod hasłem „Stop CO2 Rusz się”.

Celem wyprawy jest nagłośnienie w Unii Europejskiej problemu zmian klimatycznych oraz możliwości przeciwdziałania im poprzez zmianę osobistych postaw. Wyprawa tak jest przygotowana, aby jej finał nastąpił 30 czerwca w Brukseli w przeddzień startu polskiej Prezydencji w UE. Chcę aby to moje skromne rowerowanie było kolejną okazją do nagłośnienia potrzeby ekologicznej i klimatycznej rewolucji w Polsce oraz całej Unii Europejskiej.

Według Komisji Europejskiej, aby osiągnąć ograniczenie wzrostu temperatury na poziomie poniżej 2 st. C powyżej poziomu obecnego, niezbędne jest 50% zmniejszenie emisji CO2 do roku 2050. To z kolei powinno zapobiec nieodwracalnemu zaburzeniu klimatu Ziemi. Ponieważ CO2 powstaje głównie przy produkcji energii z paliw kopalnych (węgiel, gaz, ropa naftowa), sposobem na zapobieganie zmianom klimatu jest redukcja ilości energii produkowanej w ten sposób, unowocześnienie energochłonnej infrastruktury, jak i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Najszybszą metodą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla jest po prostu zużywanie mniejszej ilości energii – czyli jej oszczędzanie.

„Stop CO2 - Rusz się” to hasło wyprawy. Chcę, aby wypełnić je konkretnymi działaniami. Podczas swojej wyprawy będę nagłaśniać trzy podstawowe problemy związane z emisją CO2, tak aby podczas polskiej Prezydencji w UE, każda Polka i Polak, mogli także włączyć się w ochronę klimatu poprzez ich osobiste działania.

1.TRANSPORT. Transport jest odpowiedzialny za 30% światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Jedną z metod zmniejszenia emisji jest ograniczenie podróży samochodami i samolotami (szczególnie na krótkich dystansach). Będę namawiać, aby częściej wybierać transport publiczny lub rower (szczególnie w miastach).

2.ODPADY. W roku 2011 powstanie tylko w Polsce blisko 15 mln ton odpadów komunalnych. Aby rozwiązać problem śmieci należy stosować Zasadę 3 R. Będę namawiać, aby ograniczać ilość powstających odpadów czyli Reduce, ponownie używać i nie marnować przedmiotów tzn Reuse, oraz Recycle - czyli segregować odpady i zapewnić ich recykling. Będę zachęcać, aby unikać nadmiernie opakowanych produktów. Zmniejszenie masy śmieci o 10%, które Europejczycy w ciągu roku wyrzucają, pomoże zredukować per capita emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie.

3.ENERGIA. Kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 jest oszczędzanie energii w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie się da. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20%, a zatem o 20% zmniejszylibyśmy emisję CO2.

Wyprawa objęta jest patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polski Komitet Olimpijski oraz Europosłankę panią Prof. Danutę Huebner. Wprawę również popierają Parlamentarna Grupa Rowerowa, pod przewodnictwem pani Poseł Ewy Wolak, Fundacja Marka Kamińskiego, polskiego podróżnika i filantropa oraz piosenkarka Joanna Dark.

Zapraszam do przyłączenia się do wyprawy, do organizacji mniejszych wypraw i innych akcji pod hasłem "Stop CO2 Rusz się" tam, gdzie mieszkasz czy pracujesz. Na stronie www.cycling-recycling.eu będą zamieszczone informacje o partnerskich akcjach.

Dominik Dobrowolski +48 697 092 978, e-mail: dominik@eko.org.pl .

Ten wpis czytano 1000 razy.
Odsłon: 287798
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Luty 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829     
zobacz wszystkie wpisy »