Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Orły przednie w Zamku Chojnik
0

Orły przednie w Zamku Chojnik

Eko-Orły w Zamku Chojnik! Wraz z orlicami i orłami ze świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich i ich opiekunką, panią Krysią Pisarską, przypuściliśmy dziś atak na karkonoski Zamek Chojnik. Budowla i jej okolice wręcz lśnią po zwycięskim boju z puszkami, butelkami, papierkami i najrozmaitszymi innymi odpadami...

Niebawem kolejne wiosenne starcia, po których nastanie ład i porządek! Orły odwiedzą zjawiskowe schronisko Perłę Zachodu na Pogórzu Izerskim oraz kolejne schroniska w Karkonoszach: „Na Przełęczy Okraj" i „Pod Łabskim Szczytem". Ekologia nie zna granic, a tym bardziej dla orłów, zatem wkrótce też pierwsze działania poza naszymi granicami – w czeskim schronisku Jelenka. Potem w tatrzańskim schronisku Ornak odbędzie się bitwa o nieskażone piękno Doliny Kościeliskiej i jej okolic, a następnie w planach są cztery akcje w schroniskach w Beskidach, połączone ze zbiórką elektroodpadów.

Wszędzie, gdzie będą przeprowadzone nasze akcje sprzątania szlaków górskich, w schroniskach pozostaną ślady po akcji, tzn. specjalne edukacyjne tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają" – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników. Akcje realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, teraz też Zamek Chojnik), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich ( Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień) i w Tatrach (Murowaniec).

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" wspiera Koalicja Recykling Górom. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór.

Każdy może dołączyć, by wspólnie zadbać o czystość w górach! Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych zaproszeniem orła przedniego na swój górski teren. Czekamy na mejle wysłane na adres: dominik@cycling-recycling.eu albo na tel. pod nr 697 092 978.

Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdziecie na stronach: facebook.com/recyklinggorom, twitter.com/recyklinggorom, instagram.com/recyklinggorom.

Ten wpis czytano 183 razy.
Odsłon: 270370
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Grudzień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »