Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Orły przednie w Dolinie Bobru :-)
0

Orły przednie w Dolinie Bobru :-)2 maja - co za dzień?! Dolina Bobru posprzątania, Pogórze Izerskie przemierzone, Perła Zachodu zdobyta i kolejny orzeł przedni przykręcony, i nawet była chwila na leśną naukę judo, a i bym zapomniał, oczywiście towarzyszyły nam polskie flagi - w końcu to dzień biało-czerwonej. A to wszystko z dzieciakami ze świetlicy wiejskiej z Janowic Wielkich pod opieką Krysi Pisarskiej. Brawo Orły, chociaż ze względu na nieodległe Rudawy Janowickie i znane wspinaczkowe "Sokoliki" to bardziej - brawo Sokoły! Fotorelacja: http://www.cycling-recycling.eu/aktualnosci/orly-przednie-w-dolinie-bobru

Kolejne akcje już niebawem. Orły przednie pojawią się w Karkonoszach: „Na Przełęczy Okraj" i „Pod Łabskim Szczytem". Ekologia nie zna granic, a tym bardziej dla orłów, zatem wkrótce też pierwsze działania poza naszymi granicami – w czeskim schronisku Jelenka. Potem w tatrzańskim schronisku Ornak odbędzie się bitwa o nieskażone piękno Doliny Kościeliskiej i jej okolic, a następnie w planach są cztery akcje w schroniskach w Beskidach, połączone ze zbiórką elektroodpadów.

Wszędzie, gdzie będą przeprowadzone akcje sprzątania szlaków górskich, w schroniskach pozostaną ślady po akcji, tzn. specjalne edukacyjne tabliczki z orłem przednim, który namawia turystów: „Śmieci skrzydeł nie mają" – znieś swoje śmieci na dół, tam posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników.

Akcje realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i w Tatrach (Murowaniec).

Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" wspiera Koalicja Recykling Górom. W jej skład wchodzą organizacje pozarządowe, szkoły, samorządy, media, górscy przewodnicy i miłośnicy gór. W tym roku do Koalicji przyłączyły się już Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Enviropol i Asekol Organizacja Odzysku.

Dziękuję Fundacji ProKarton za ufundowanie dla uczestników świetnych koszulek i pysznych soków. (Po wypiciu czywiście puste kartoniki zostały zgniecione i wylądowały zgodnie ze sztuką w żółtym pojemniku na surowce wtórne!)

Każdy może dołączyć, by wspólnie zadbać o czystość w górach! Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich zainteresowanych zaproszeniem orła przedniego na swój górski teren.

Czekam na mejle wysłane na adres: dominik@cycling-recycling.eu albo na tel. pod nr 697 092 978. Więcej inf. o akcji „Śmieci skrzydeł nie mają", m.in. relacje z dotychczasowych lądowań orła w schroniskach, znajdziecie na stronach: facebook.com/recyklinggorom,
twitter.com/recyklinggorom,
instagram.com/recyklinggorom.
Ten wpis czytano 197 razy.
Odsłon: 270375
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Grudzień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »