Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Orły Przednie lecą do Chatki Górzystów!
0

Orły Przednie lecą do Chatki Górzystów!

Schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich to coś dla prawdziwych wędrowców - brak prądu, kąpiele w strumieniu i samodzielne palenie w piecach - miejsc jest niewiele i są oblegane. Tutaj właśnie odbędzie się kolejna akcja z cyklu "Śmieci skrzydeł nie mają", w ramach której spotka się młodzież i dzieci z Wrocławia i Janowic Wielkich pod opieką Krystyny Pisarskiej - działaczki społecznej z Janowic Wielkich.

28 czerwca (w czwartek) zapraszamy na godzinę 10.30 do Chatki Górzystów na warsztaty ekologiczne, które będę prowadził.  W planie także wspólne montowanie specjalnych edukacyjnych tabliczek  z Orłem Przednim zarówno w Chatce Górzystów jak i w schronisku "Orle". Zapraszamy też na sprzątanie szlaku podczas schodzenia do Jakuszyc.

Jak dojść do schroniska? Do schroniska można dotrzeć trzema szlakami – czerwonym z Jakuszyc przez schronisko Orle aż na Halę, żółtym przez Rozdroże Pod Kopą do Rozdroża Izerskiego oraz niebieskim ze Świeradowa przez Polanę Izerską. Do schroniska prowadzą wygodne drogi piesze i rowerowe. Zimą Hala porównywana jest do Syberii, ze względu na trudne warunki pogodowe. Wybierając się w tę okolicę, nawet latem, powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłą odzież.

Skąd pomysł na akcję?
Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich trasach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach . Główny apel, jaki kierowany jest do turystów to „zabierz ze sobą śmieci, które wniosłeś w góry, znieś je w swoim plecaku na swoich nogach na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady!”.

W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli Orzeł Przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość. Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje. Do Koalicji już przystąpiły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton oraz Stowarzyszenie Eko-Unia. Akcje są organizowane od wiosny 2018 i odbyły się już w schroniskach: Andrzejówka (Góry Suche), Szwajcarka (Góry Sokole), Samotnia i Strzecha Akademicka (Karkonosze), Wysoki Kamień ( Izery).

Wszystkich zainteresowanych przyłączeniem się do Koalicji Recykling Górom oraz zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszę o bezpośredni kontakt: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978.

Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".

Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggorom

Ten wpis czytano 375 razy.
Odsłon: 291852
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Kwiecień 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »