Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Orły porwały dzieci
0

Orły porwały dzieci

Orły przednie porwały dzieci! ... Porwały na ekologiczną wycieczkę w Karkonosze! W dniach 1-2 czerwca akcja „Śmieci skrzydeł nie mają" wykroczyła po raz pierwszy poza granice Polski, wieńcząc wielką zbiórkę elektrośmieci. Dzieci uczciwie zapracowały na wycieczkę. Przez cały maj zbierały od mieszkańców Janowic Wielkich stary, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W wiejskiej świetlicy zgromadziliśmy dosłownie tony komputerów, telewizorów, lodówek, telefonów i innych elektroodpadów - mówi Krystyna Pisarska, kierowniczka świetlicy i dodaje - Dzięki temu nasi mali, ale wielcy ekolodzy otrzymali wsparcie finansowe od Organizacji Asekol i Enviopol na niezwykłe wycieczki w góry. Dzieci odwiedziły w miniony weekend cztery schroniska: Na Przełęczy Okraj, Pod Łabskim Szczytem, Na Hali Szrenickiej, a także Jelenkę po czeskiej stronie Karkonoszy.

Nasza akcja ma już wymiar międzynarodowy. W końcu ekologia nie zna granic. Śmieci zresztą też. Wszyscy uczestnicy otrzymali pyszne soki w kartonach od Fundacji ProKarton, wpierającej działania Koalicji Recykling Górom. Oczywiście po wypiciu kartoniki zostały zgniecione i zniesione na dół – w końcu skrzydeł nie mają, tak jak i śmieci na szlakach. Każdego dnia w ramach akcji odbyło się sprzątanie szlaków. Niestety wciąż na nich można zebrać papierki, puszki, butelki i inne śmieci pozostawione przez (chyba nie) prawdziwych turystów! Fundacja ProKarton dla wszystkich uczestników akcji ufundowała także pamiątkowe koszulki z wizerunkiem orła przedniego - polskiego symbolu akcji "Śmieci skrzydeł nie mają". Kulminacyjnym punktem akcji było przymocowanie tabliczek z orłem we wszystkich czterech schroniskach.

Dzięki życzliwości Karonoskiego Parku Narodowego mieliśmy darmowe wejście na teren Parku. Bardzo Dziękujęmy!

Akcje "Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można (już od 2 czerwca) spotkać w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i Tatrach (Murowaniec). Akcje  wspierane są przez Kolaicję Recykling Górom, do której w tym roku dołączyły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Asekol i Enviropol.

Każdy może wesprzęc  Koalicję Recykling Górom i się do niej przyłączyć. Zapraszam, Dominik Dobrowolski: tel. 697092978, dominik@cycling-recycling.eu .

Kolejne akcje już wkrótce m.in w Beskidach, w ramach których będą zbierane w dolinach elektroodpady, aby wyjść w góry.

Szczegóły i fotorelacje z dotychczasowych akcji: https://www.facebook.com/recyklinggorom/

Ten wpis czytano 199 razy.
Odsłon: 287823
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Luty 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829     
zobacz wszystkie wpisy »