Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Kwiaty za Elektrograty
0

Kwiaty za Elektrograty

Średniorocznie statystyczny obywatel Unii Europejskiej wytwarza 18 kg zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych (w skrócie zsee), które są niebezpiecznymi odpadami! Trzeba je zatem regularnie zbierać i poddawać recyklingowi. W gminie Kobierzyce pod Wrocławiem zostanie zorganizowana akcja zbiórki elektrogratów pt. Kwiaty za Elektrograty. 13 , 14 maja i 20 maja mieszkańcy gminy będą mogli zgodnie z wymogami ochrony środowiska pozbyć się starych i zepsutych telewizorów, lodówek, komputerów, baterii, świetlówek i wszystkich niepotrzebnych sprzętów zasilanych prądem lub na baterie. W nagrodę na mieszkańców, którzy przyniosą swoje elektrograty czekać będą piękne kwiaty w doniczkach. Mam nadzieję, że dzięki akcji z jednej strony uda się ochronić Ziemię przed niebezpiecznymi odpadami, z drugiej zaś, ogródki i balkony w gminie Kobierzyce zakwitną, tak jak przystało na maj. Elektograty będę także zbierać w Krakowie, 5 czerwca, tym razem za nie Krakuski oraz Krakusi otrzymają bilety i będą mogli wybrać się np do teatru .Informacje wkrótce na cycling-recycling.eu

Trzeba pamiętać, że elektrograty zawierają substancje niebezpieczne, dlatego nie wolno ich wyrzucać na wysypiska. Należy je natomiast poddawać selektywnej zbiórce i recyklingowi! Poniżej wykaz związków chemicznych i pierwiastków występujących w elektrogratach.

Substancja

Zastosowanie / lokalizacja

Szkodliwość

Ołów

(Pb)

Stosowany jest jako komponent lutów/spoiw do łączenia elementów elektronicznych w obwodach (płytkach) drukowanych. Używany był w konstrukcji monitorów. Stanowi dobrą barierę antyradiacyjną, wchodzi w skład szkła monitorów i kineskopów. Znajduje zastosowanie w konstrukcji płyt akumulatorowych oraz osłon niektórych kabli i przewodów.

Szkodliwe działanie ołowiu przejawia się głównie w zaburzeniach układu krwiotwórczego, w tym inhibicji syntezy hemoglobiny, hamowaniu aktywności enzymów biorących udział w syntezie składników hemoglobiny, a także skróceniu życia czerwonych krwinek, co prowadzi do niedokrwistości organizmu.

Rtęć

(Hg)

Stosowana jest przy produkcji akumulatorków, przełączników i termostatów. Jest składnikiem wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Stosowana jest w żarówkach kompaktowych i świetlówkach.

Narządem o największej kumulacji rtęci są nerki. Rtęć prowadzi do zaburzeń procesu biosyntezy białek. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

Chrom

(Cr)

Stosowany najczęściej jako powłoka antykorozyjna lub dodatek do stali nierdzewnych

Powodować może uszkodzenie układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz zmian skórnych (zwiększenie silnych reakcji alergicznych) Chrom sześciowartościowy ma działanie rakotwórcze i mutagenne.

Kadm

(Cd)

Stosowany jest przy produkcji niektórych tworzyw sztucznych i barwników. Występuje w elektrodach i akumulatorkach.

Zakłóca metabolizm węglowodanów. Ogranicza przyswajanie żelaza. Na skutek wypierania cynku i miedzi z połączeń białkowych zwiększa wydalanie wapnia z organizmu (osłabienie kości)

Beryl

(Br)

Stosowany jest w klawiaturach. Wchodzi w skład płyt głównych

Ma działanie kancerogenne. Wdychany z powietrzem może powodować choroby płuc, w tym raka płuc.

Bar

(Ba)

Używany jest przy produkcji monitorów, zaś związki baru są stosowane jako dodatek do przeciwwag w pralkach i zmywarkach

U zwierząt doświadczalnych prowadzi do zmian ciśnienia i pracy serca.

Brom

(Br)

Związki bromu stosowane są w komputerach

Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

Masy plastyczne i plastiki PCV (pochodne polichlorku winylu)

Stosowane są w elementach konstrukcyjnych komputerów w ramkach i obudowach. Używane do okablowań jako elementy izolacyjne

Mają działanie mutagenne i inicjujące procesy nowotworowe. W wysokiej temperaturze przy próbach palenia wydzielają toksyczne dioksyny i furany.

Miedź(Cu)

Srebro(Ag)

Złoto(Au)

Pallad( Pd)

Wchodzą w skład komponentów obwodów drukowanych.

W 1 tonie obwodów drukowanych może być nawet do 200 kg miedzi, 50 kg ołowiu, 30 kg niklu, 3 kg srebra, 300 g palladu i 100 g złota !

Z racji konieczności ochrony zasobów i ograniczenia szkodliwego wpływu w procesie pozyskania tych metali (woda, energia emisje) powinny być odzyskiwane.

Freony

CFC, HCFC

Stosowane w klimatyzatorach, lodówkach i zamrażarkach jako gaz chłodniczy krążący w agregacie

Gazy te działają destrukcyjnie na ochronną warstwę ozonową Ziemi, co powoduje zwiększenie rakotwórczego promieniowania ultrafioletowego. Główna przyczyna czerniaka skóry.

Azbest

Azbest używany jest w wielu urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, (np. kuchenki, piekarniki, prodiże) z uwagi na właściwości izolacyjne.

Jest jednak przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.

Regulacje prawne

Dyrektywa WEEE – dotycząca zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W Polsce gospodarowanie tymi odpadami uregulowane zostało w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. 2005, Nr 180, poz. 1495) Unia Europejska ustaliła, że 4 kilogramy są wymaganą ilością zebranych elektrośmieci na jednego mieszkańca w ciągu roku. Aktualnie się zbiera w Polsce rocznie około 0,7 kg zużytego sprzętu AGD na statystyczną osobę. Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe przepisy, wynikające z nowelizacji ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Przepisy te mają zwiększyć wydajność oraz efektywność systemu gospodarowania zużytym sprzętem, aby osiągnąć cel wyznaczony przez dyrektywę unijną i już w tym roku dojść do wyznaczonego poziomu ilości elektrośmieci na mieszkańca.


Ten wpis czytano 1311 razy.
Odsłon: 287741
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Luty 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829     
zobacz wszystkie wpisy »