Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Kolejny orzeł przykręcony
0

Kolejny orzeł przykręcony

Każdego  tygodnia ze schroniska PTTK Stefanka w Beskidzie Śląskim zwożona jest ciężarówka odpadów. Większość z nich to śmieci, które turyści wnieśli w swoich plecakach w góry i tam (zamiast je znieść) zostawili.  Zaśmiecanie szlaków górskich i zaśmiecanie schronisk jest nie tylko nieekologiczne, ale i bardzo kosztowne. Schroniska, górskie Parki Narodowe, Lasy Państwowe każdego roku wydają setki milionów złotych na usuwanie śmieci.

Dlatego powstała Koalicja Recykling Górom, która od wiosny tego roku rozpoczęła realizować ogólnopolską akcję, od Sudetów po Bieszczady, pt. "Śmieci skrzydeł nie mają", akcję zachęcającą turystów, aby swoje śmieci znosili w swoich plecakach. Ambasadorem akcji jest orzeł przedni - widniejący na edukacyjnych tabliczkach. Po cyklu akcji w Sudetach oraz na Szyndzielni i Klimczoku 13 X w bardzo lubianym i obleganym przez turystów schronisku PTTK Stefanka na Koziej Górze pojawił się kolejny orzeł przedni. W akcji wzięli udział współpracownicy i wolontariusze bielskich organizacji społecznych: Fundacji A i Stowarzyszenia As oraz całe rodziny zaprzyjaźnione z organizacjami.  Nad całością akcji czuwała Katarzyna Daniek - szefowa Fundacji A i "trochę"ja :-). Ideę akcji przywiozłem z włoskich Dolomitów, gdzie od lat prowadzona jest z sukcesem akcja pt. " I rifiuti non hanno le ali"  - czyli "Śmieci skrzydeł nie mają". Podczas akcji w schronisku Stefanka odbyły się także warsztaty ekologiczne, które poprowadziłem, a w drodze powrotnej wszyscy posprzątaliśmy szlak górski.

Wyprawa była możliwa dzięki Koalicji Recykling Górom. To obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Tworzą ją ngo, samorządy, media i osoby prywatne. Do działań mogą przyłączać się wszyscy, którym na sercu leży czystość gór. Mile widziani są także darczyńcy. Do tej pory działania Koalicji Recykling Górom zostały wsparte przez: Fundację PlasticsEurope Polska, Fundację ProKarton, Stowarzyszenie Eko-Unia, a akcje na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego wspierają firmy Asekol i Enviropol.

Wyprawa do schroniska Stefanka dodatkowo została wsparta przez firmy Asekol i Enviropol. Firmy te na terenie Śląska organizują zbiórkę i recykling elektroodpadów. Fundacja i Stowarzyszenie zaczęły zbierać elektroodpady, dzięki czemu pozyskują dodatkowe środki na górskie wycieczki! Wszystkich zainteresowanych organizacją zbiórki elektroodpadów na terenie Śląska i zaproszeniem „orła przedniego" na swój teren proszę o kontakt: dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697 092 978. W roku 2019 będą dofinansowane minimum kolejne cztery akcje górskie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.  Oczywiście  w planie też akcje w Sutetach, Tatrach, Beskidach, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich.
 
Szczegóły programu, zdjęcia, informacje:
facebook.com/recyklinggorom
instagram.com/recyklinggorom
twitter.com/recyklinggoromTen wpis czytano 297 razy.
Odsłon: 291662
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Kwiecień 2020 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »