Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Kajakowa wyprawa z Wrocławia do Berlina


Komunikat - zamknięcie społeczności z dniem 20 sierpnia 2021

0

Kajakowa wyprawa z Wrocławia do Berlina

Zobaczcie pierwszą, historyczną wręcz ekipę, która na kajakach zdobyła Berlin. https://www.youtube.com/watch?v=kS-TXKZzzA4 .Miłego oglądania, a już 17.06 zgodnie z zapowiedzą kolejna wyprawa: https://www.facebook.com/splywflussfahrt/ .

10 lat #RecyklingRejs
Najpierw sprzątanie później kajakowanie czyli rusza II Międzynarodowa Wyprawa Kajakowa Wrocław Berlin 2021.

17 czerwca rusza z Wrocławia II Międzynarodowa Wyprawa Kajakowa Wrocław Berlin.  24 kajakarki i kajakarze z Polski i Niemiec pokonają w 11 dni 500 km szlak wodny Odry i Szprewy. To kolejna wyprawa dedykowana ochronie rzek przed odpadami, dlatego uczestniczki i uczestnicy spływu będą organizować w nadrzecznych miejscowościach akcje sprzątania rzek oraz wezmą udział w licznych edukacyjnych spotkaniach z młodzieżą i lokalnymi mieszkańcami.

Zależy nam, aby mieszkańcy z miejscowości położonych na szlaku Odry i Szprewy tak symbolicznie zaadoptowali swoje kawałki rzek i aby codziennie o nie dbali, przeciwdziałając ich zaśmiecaniu i niszczeniu - mówi komandor spływu, wrocławski ekolog i podróżnik  Dominik Dobrowolski. Pierwsze spotkanie i sprzątanie organizujemy już 16 czerwca we Wrocławiu. Wspólnie z uczennicami i uczniami z klasy 6c ze szkoły Podstawowej nr 84 z Wrocławia będziemy sprzątać brzeg Odry i Oławy, a następnie wszyscy spotkamy się na warsztatach w Odra Centrum przy moście Grunwaldzkim. Będzie można nas także spotkać w Malczycach, Chobieni, Głogowie, Nowej Soli, Cigacicach, Krośnie Odrzańskim i wielu niemieckich miastach i na koniec oczywiście w Belinie.

Jak podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska „Wspólne akcje sprzątania środowiska wodnego „Recykling Rejs”, realizowane w różnych regionach naszego kraju od ponad 10 lat angażują i jednoczą wszystkich, którzy mają wspólny cel - walkę z zaśmieceniem i promowanie właściwego postępowania z odpadami.” Zwraca także uwagę na fakt, że „Plastikowe odpady są nie do zaakceptowania w środowisku naturalnym. Szczególnie widoczne są w środowisku wodnym, ponieważ unoszą się na powierzchni wody. Należy jednak wyraźnie oddzielić problem zaśmiecenia odpadami rozmaitego typu, w tym zużytymi wyrobami z tworzyw sztucznych, od stosowania tych materiałów w gospodarce. Opakowania z tworzyw sztucznych, tak chętnie wykorzystywane, ze względu choćby na wygodę i łatwość w transporcie, czy ich wyjątkowe właściwości ochrony produktu, jeśli zostaną nieodpowiedzialnie porzucone w środowisku, stają się kłującym w oczy odpadem, który ostatecznie - zamiast do recyklingu - trafić może do rzek i mórz. Bez ciągłej edukacji na ten temat, bez skutecznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, takich jak np. powszechna selektywna zbiórka odpadów, nie uda się rozwiązać problemu odpadów w środowisku.”

Tegoroczny spływ ma też dodatkowe przesłanie.  Obchodzimy wspólnie z naszymi zachodnimi sąsiadami 30. rocznicę podpisania umowy dobrosąsiedzkiej.  Dlatego ekologiczne działania w polskich i niemieckich miejscowościach będą prowadzone dzięki zaangażowani Instytutu Goethego.  Ochrona środowiska nie zna granic, tym bardziej ochrona rzek. Odra może być doskonałym przykładem jak wspólnie można dbać o cenne przyrodniczo obszary. Szczegółowe informacje o spływie i planowanych akcjach na stronach:

www.recykling-rejs.pl
https://www.facebook.com/splywflussfahrt/
https://www.facebook.com/RecyklingRejs/


Kontakt: Dominik Dobrowolski tel. 0048 697092978 , dominik@cycling-recycling.eu

Głównymi partnerami wyprawy są Fudacja PlasticsEurope Polska oraz Instytut Goethego w Warszawie.
Ten wpis czytano 114 razy.
Odsłon: 351617
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Sierpień 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
zobacz wszystkie wpisy »