Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Festiwal Filmowy „LASY ŚWIATA I ICH MIESZKAŃCY”
0

Festiwal Filmowy „LASY ŚWIATA I ICH MIESZKAŃCY”

Festiwal Filmowy „LASY ŚWIATA I ICH MIESZKAŃCY”

26-28 czerwca 2013, w godz. 16.00-21.00

Kawiarnia Naukowa,ul. Szeroka 10, Kraków (Kazimierz)

Od środy 26 czerwca w Kawiarni Naukowej na krakowskim Kazimierzu przez trzy dni trwać będzie festiwal filmowy „LASY ŚWIATA I ICH MIESZKAŃCY”, organizowany przez Polską Zieloną Sieć przy współpracy z włoskim Terra di tutti film festival. W programie przewidziano ponad 30 filmów z Polski i ze świata ukazujących różnorodność problemów, koncentrujących się wokół zasobów leśnych.

Filmy zaprezentowane zostaną w trzech blokach tematycznych – Lasy i ludzie(środa 26.06), Konsumpcja a zasoby leśne (czwartek 27.06) i Obrońcy lasów (piątek 28.06). Zobaczymy zarówno głośny film Michała Marczaka – **** For Forest czy nominowany do Oscara za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny If a tree falls: A story of the Earth Liberation Front, wspaniałe filmy przyrodnicze Marcina Krzyżańskiego (reżysera serii „100 tysięcy bocianów”), jak i krótkie formy Białostockiej Szkoły Reportażu ukazujące piękno polskich puszczy, czy filmiki dokumentujące projekty Greenpeace.

Pokazom towarzyszyć będą debaty, w których udział wezmą zarówno aktywiści ekologiczni działający na rzecz lasów – m.in. Dominik Dobrowolski - ekolog i podróżnik (www.cycling-recycling.eu), Piotr Tyszko-Chmielowiec (wiceprezes Fundacji EkoRozwoju), Jarosław Kasprzyk (Klub Gaja) jak i eksperci – dr hab. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot), Monika Kowalska (specjalistka ds. certyfikacji w NEPCon Polska), Magda Noszczyk (ekspertka ds. edukacji ekologicznej i globalnej PZS), Emilia Ślimko (koordynatorka kampanii Wyżywić świat PZS), Maria Huma i Iwona Bojadżijewa (kampania Kupuj odpowiedzialnie PZS) czy artyści, którym ochrona lasów leży na sercu (Cecylia Malik, Sławomir Shuty). W trakcie debat nawiązujących do bloków filmowych podejmą oni kwestie naturalnych i przemysłowych lasów, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i niewłaściwą gospodarką leśną. Podzielą się także refleksjami na temat tego, jak dobre praktyki i działania na rzecz ochrony lasów i ich mieszkańców wpływają na sytuację ludności tubylczej oraz pracowników przemysłu drzewno-papierniczego.

Organizatorzy zaplanowali także wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. W trakcie trwania festiwalu będzie można wziąć udział m.in w warsztatach recyklingowych prowadzonych przez krakowskie pasjonatki recyklingu, od których można będzie dowiedzieć się, w jaki sposób za pomocą starych gazet lub plakatów można zrobić lampę, notes czy inne dizajnerskie „coś z niczego”. W tym samym czasie w Kawiarni Naukowej odbędzie się wystawa obrazów i zdjęć krakowskiej artystki Cecylii Malik, współtwórczyni Kolektywu Modraszek. Artystka zaprezentuje także performance „Wejdźmy razem na drzewo” (środa, 26 czerwca, g.19.30), podczas którego będzie starała się zwrócić uwagę na stan zieleni miejskiej. W Kawiarni Naukowej znajdzie się także specjalne miejsce, gdzie w myśl idei bookcrossingu będzie można zostawić przeczytane lub niechciane książki po to, żeby inni mogli z nich skorzystać i przekazać je dalej. Festiwal zamknie wydarzenie Noise of the Earth – koncert zespołu Jakuba PalaczaELOE no future.

 

W ramach Festiwalu filmowego goście będą mogli wziąć udział w akcji "Recykling daje owoce", organizowanej przez znanego ekologa i podróżnika, Dominika Dobrowolskiego (www.cycling-recycling.eu) i Program REKARTON. Zapraszamy do przynoszenia pustych, zużytych kartoników po napojach, które będziemy zbierać, a następnie przekażemy do recyklingu. W zamian za przynoszone kartoniki (minimum 5 sztuk) każdy dostanie kilogram lokalnych i zdrowych owoców . Zużyte opakowania kartonowe to cenny surowiec wtórny, o czym jeszcze nie wszyscy wiedzą. Składają się one w około 73-88% z papieru, dzięki czemu mogą być łatwo poddawane recyklingowi, co ma miejsce także w Polsce. Aby jednak kartoniki trafiły do recyklingu, muszą być najpierw zgniecione i wrzucone do specjalnie oznakowanych pojemników, dlatego tak duże znaczenie ma podnoszenie świadomości konsumentów w tym zakresie.

Szczegółowy program festiwalu: www.ekonsument.pl/lasyswiata

Kontakt dla mediów:

Andrzej Żwawa: tel. kom.: 603 363 721,e-mail: zb@eco.pl

Maria Huma: tel. kom.: 607 88 80 82, e-mail: maria@zielonasiec.pl

Ten wpis czytano 670 razy.
Odsłon: 267928
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Listopad 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »