Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   Apel Koalicji Ratujmy Rzeki
0

Apel Koalicji Ratujmy Rzeki

Koalicja Ratujmy Rzeki apeluje o poparcie do
Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich


Przyłączam się do apelu, Dominik Dobrowolski

Warszawa, 18 maja 2017

Koalicja Ratujmy Rzeki apeluje o poparcie do
Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów MiejskichZałożenia rządu dotyczące przekształcenia Odry, Wisły, części Bugu, Narwi i Noteci w kanały żeglowne oraz projekt Banku Światowego mający doprowadzić do dostosowania Odry do III klasy żeglowności prowadzą do wzrostu zagrożenia powodziowego i zdewastowania przyrody polskich rzek, również w nadrzecznych miastach i miasteczkach. W opinii Koalicji Ratujmy Rzeki i licznych niezależnych ekspertów, działania takie są szkodliwe ekonomicznie, przyrodniczo i społecznie.

Rzeki i inne naturalne zasoby wodne Polski są coraz bardziej intensywnie eksploatowane i przekształcane. Polityka wodna jeśli się zmienia to na gorsze, a jej twórcy pozostają głusi na apele naukowców oraz organizacji pozarządowych o zaprzestanie realizacji działań szkodliwych z zakresu regulacji, zabudowy koryt, przegradzania rzek i melioracji odwadniających ich doliny. Ignorowane są propozycje alternatywnych rozwiązań które mogłyby ograniczyć ryzyko powodzi i straty środowiskowe.

W chwili obecnej w Polsce wciąż niestety dominuje anachroniczne podejście, które traktuje ekosystemy wodne jako przestrzeń do eksploatacji i zabudowy. Chcemy to zmienić. Nie godzimy się bowiem na kontynuowanie szkodliwego modelu zarządzania wodami. W interesie obywateli i państwa leży, by „pozostawić przestrzeń rzekom” oraz chronić retencję naturalną. Ten sposób działania daje potrójny efekt: łagodzi skutki powodzi i suszy, ogranicza koszty budowania i utrzymywania infrastruktury technicznej na rzekach oraz zachowuje przyrodę – nasze narodowe bogactwo i dziedzictwo.

Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia mieszkanek i mieszkańców miast, ponieważ w przypadku powodzi to właśnie miasta ponoszą największe straty. Tymczasem regulacja rzek na potrzeby żeglugi, zwiększa ryzyko wystąpienia powodzi i ich niszczycielską siłę. Rozwój dróg wodnych odbywałby się kosztem bezpieczeństwa miast.

Plany rozwoju żeglugi towarowej na Wiśle i Odrze nie mają uzasadnienia ekonomicznego. Doprowadzą do złej alokacji naszych podatków i powiększenia deficytu budżetowego (rząd planuje wydać na nie ok. 90 mld zł, kwotę co najmniej dwukrotnie zaniżoną wobec skali zamierzeń) a nie przyniosą obiecywanych efektów. Plany te są też nieracjonalne z powodu szkodliwej konkurencji z państwowymi kolejami, przewożącymi dziś te towary, które rząd chce spławiać rzekami.

Wisła i Odra były kiedyś żeglowne w zakresie na jaki pozwalały stany wód, w  zrównoważonych dorzeczach. Ostatnie sto lat to ciągłe niszczenie tej naturalnej równowagi i retencji przy ogromnych kosztach i ze skutkiem, jaki widzimy. Należy ten kierunek zmienić, zanim dojdzie do nieuchronnej katastrofy o ogromnych, nieodwracalnych skutkach dla społeczeństwa. Renaturyzując rzeki przywrócimy im ich naturalną żeglowność. Wtedy wystarczy jedynie dostosować statki do rzek, a nie odwrotnie.

W roku 2017, Roku Rzeki Wisły, apelujemy do Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich o poparcie naszego stanowiska, dla dobra naszych i waszych rzek oraz bezpieczeństwa mieszkańców nadrzecznych miast i miasteczek. Piękne, bogate przyrodniczo rzeki, otwarte- już dziś- dla lokalnego przewozu ludzi i dla turystyki rzecznej są dla mieszkańców większym skarbem niż wybetonowane cieki i kanały.

Koalicja Ratujmy Rzeki powstała w 2016 r. i działa na rzecz m.in. systemowej ochrony walorów przyrodniczych i naturalnej retencji, szerokiej skali renaturyzacji cieków, ochrony i przywracania ciągłości ekologicznej, dostosowania planów rozwoju sektorów gospodarki (w tym żeglugi) do rzek. Jej cele wyrażone są we wspólnej Deklaracji.

 Ten wpis czytano 455 razy.
Odsłon: 267932
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Listopad 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
zobacz wszystkie wpisy »