Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Dominik Dobrowolski   No i dowiosłowałem
0

No i dowiosłowałemPo szesnastu emocjonujących dniach kajakowania zakończyłem 1000-kilometrową trasę czwartej edycji Recykling Rejsu Warszawa-Berlin. Podczas wyprawy spotykałem się z mediami, lokalnymi władzami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, mieszkańcami i kajakarzami, zachęcając do niezaśmiecania rzek, plaż i nabrzeży oraz promując właściwe sposoby zagospodarowania odpadów. Spotkania odbyły się m.in. 
w Warszawie, Płocku, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Nakle nad Notecią, Gorzowie Wielkopolskim, Kostrzynie nad Odrą i w Brandenburgu nad Halwelą.

Finał wyprawy miał miejsce 12 lipca podczas mistrzostw Europy w sprincie kajakowym na jeziorze Beetzsee w Brandenburgu. Wpłynąłem na arenę zawodów jako gość specjalny. Opowiedziałem o projekcie "Recykling Rejs - odzyskuj tworzywa sztuczne", zachęcając do dbania o czystość wód i do właściwego zagospodarowania odpadów, podzieliłem się wrażeniami z wyprawy. Otrzymałem od prezydenta niemieckiego związku kajakowego pamiątkową nagrodę.

Śmieci powinny trafiać do recyklingu, a nie spływać rzekami do Bałtyku, gdzie zostają potem na zawsze, bo to morze praktycznie bezodpływowe. W związku z okresem wakacyjnym pamiętajmy również, że człowiek powinien zostawiać po sobie na plaży tylko ślad stopy na piasku, a nie butelki, puszki, papierki i inne śmieci.

Już po raz czwarty kajakowałem i zachęcałem do utrzymywania wód, plaż i brzegów w czystości. Tym razem wyprawa miała wymiar nie tylko ekologiczny, lecz także patriotyczny. W czasie tegorocznego 1000-kilometrowego Rejsu Wolności przypominałem także, że to właśnie w Polsce 25 lat temu rozpoczęła się droga do wolności, która przyniosła korzyści dla całej Europy i którą symbolizuje zburzenie muru berlińskiego.

Chcę zwrócić uwagę, że wolność oznacza przede wszystkim odpowiedzialność za różne sfery życia, w tym także za środowisko naturalne, w którym przecież żyjemy!

Codzienne relacje z rejsu są opublikowane na stronie recykling-rejs.pl.

Już czwarty raz wyprawę współorganizowała Fundacja PlasticsEurope Polska, będąca głównym jej partnerem. Uroczysty finał w Brandenburgu zorganizowała siostrzana niemiecka organizacja PlasticsEurope Deutschland e.V..

Patronat nad wyprawą sprawowali:

Prezydent RP Bronisław Komorowski,

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie

i Polski Związek Kajakowy.

Sukces wyprawy to także bezpieczny i szybki powrót. Kolejny raz akcję powrotu kajaka pomogła zorganizować firma MELACO z Nowej Soli.

 

Idea Recykling Rejsów

Rzeki w Polce są zaśmiecone. Śmieci zatruwają wodę, ostatecznie spływając do Bałtyku zatruwając morze. Stąd pomysł recykling rejsów cyklicznie organizowanych przez Fundacją PlasticsEurope Polska oraz Dominika Dobrowolskiego, podróżnika i ekologa.

Zobacz film: TVN UWAGA

Zdjęcia i opis wyprawy dostępne są na

www.recykling-rejs.pl

fb

 


Ten wpis czytano 720 razy.
Odsłon: 236162
Dominik Dobrowolski
www.cycling-recycling.eu dominik@cycling-recycling.eu
<< Luty 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28      
zobacz wszystkie wpisy »